You are currently viewing Jak przypisać numer ISBN do książki drukowanej, e-booków i audiobooka

Jak przypisać numer ISBN do książki drukowanej, e-booków i audiobooka

Numer ISBN nie jest obowiązkowy, ale dobrze go mieć. Jeszcze niedawno krążyły legendy, że dzięki niemu można obniżyć stawkę VAT na książkę (nie można 😉) albo że numer ISBN pozytywnie wpływa na pozycjonowanie tytułu w Internecie (to akurat ma sens, ale nie będę wchodzić w kwestie informatyczne 😉).

W tym artykule dowiesz się:

Czym jest numer ISBN i po co to komu

Według Biblioteki Narodowej „Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki – ISBN (International Standard Book Number) służy do jednoznacznej identyfikacji wydawcy i wydawanych przez niego wydawnictw zwartych”.

Można stwierdzić, że to taki numer porządkowy, który trzyma w ryzach wszystkie wydawane książki 😉

Najważniejsze cechy numeru ISBN:

  • Darmowy
  • Dobrowolny
  • Przypisany do konkretnego wydawcy i konkretnej książki
  • Często wymagany przez dystrybutorów i księgarnie

Słowem: skoro dają za darmo i lepiej go mieć, niż nie mieć, to szkoda nie brać 😉

Więcej o numerze ISBN przeczytasz we wpisie: https://anislowa.com.pl/numer-isbn-i-egzemplarze-obowiazkowe-czyli-o-czym-musi-pamietac-samowydawca/

Skąd wziąć numer ISBN

Numer ISBN pozyskuje się ze strony e-isbn. Trzeba oczywiście założyć konto w serwisie i postępować według instrukcji video lub w formie dokumentu PDF. Instrukcje są lekko nieaktualne i nie poruszają wszystkich kwestii, dlatego warto doczytać ten artykuł do końca 😉

Z założeniem konta na pewno poradzisz sobie sam, ale myślę, że warto wspomnieć o kilku rzeczach:

  • Aby dostać pulę numerów (o niej za chwilę), należy złożyć wniosek. Dokument zostanie wygenerowany automatycznie podczas uzupełniania danych, ale istotne jest to, że ten wniosek trzeba wydrukować, podpisać i odesłać w formie skanu. Warto wziąć to pod uwagę, żeby potem nie latać po całym mieście w poszukiwaniu punktu ksero 😉
  • Serwis oferuje nam 3 pule z numerami ISBN: 10, 100 i 1000 numerów. Nie da się dostać tylko 1 (i nawet nie ma to sensu, w dalszej części artykułu dowiesz się dlaczego). Jeśli masz drukarkę i skaner i częste składanie wniosków o nową pulę nie będzie dla ciebie żadnym problemem, możesz wnioskować o 10 numerów ISBN. Jeśli natomiast każdy wniosek będzie się wiązał z ogromną operacją logistyczną, a dodatkowo planujesz wydać w krótkim czasie więcej niż 2 książki, to bez wahania bierz 100 numerów.
  • Razem z numerem ISBN otrzymasz kod kreskowy, który umieszcza się na tylnej stronie okładki. Warto więc nie zostawiać kwestii numerów na ostatnią chwilę i zająć się nimi odpowiednio wcześnie, żeby przekazać kod kreskowy osobie przygotowującej okładkę 😉
  • Na numery ISBN czeka się kilka dni roboczych (najczęściej 2–3), więc to kolejny powód, żeby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.
Numer ISBN – książka drukowana

Jak przypisać numer ISBN książce drukowanej

Oczywiście książka książce nierówna i może się okazać, że kilka kroków będziesz musiał wykonać inaczej, niż opisałam w poniższych punktach. Większość poleceń jest jednak uniwersalna i ta instrukcja na pewno pomoże ci spełnić kolejny obowiązek dumnego selfpublishera 😊

Instrukcja pomija etap zakładania konta w serwisie i składania wniosku. Całą procedurę opisuję od momentu zalogowania się w serwisie e-isbn, gdzie już czeka przyznana pula świeżutkich numerów ISBN.

  1. Po zalogowaniu się do swojego konta określ skład produktu, któremu będziesz nadawał numer ISBN (w większości przypadków nic nie trzeba będzie wybierać, bo interesuje nas opcja domyśla).
  2. Kliknij w „Zapisz i przejdź dalej”.
*kliknij w "Zapisz i przejdź dalej"*

3. Uzupełnij wymagane pola:

*uzupełnianie wymaganych pół w serwisie e-isbn*
  • Imprint – to taka gałąź odbiegająca od głównego wydawnictwa. Selfpublisherzy z reguły wydają książki tylko pod jednym szyldem. Imprint przydaje się, jeśli wydawnictwo jest sprofilowane np. na literaturę kryminalną, ale chce wydawać książki dla dzieci. Potrzebna jest wtedy nowa marka, czyli w żargonie wydawniczym – imprint.
  • Forma produktu
    Książka – wybierz w przypadku książki drukowanej.
    Broszura – kliknij i wybierz z listy odpowiednią pozycję (najczęściej jest to „książka w miękkiej oprawie” lub „książka w twardej oprawie”).
  • Tytuł
  • Podtytuł – nie trzeba, ale skoro już jest na niego miejsce…
  • Tom – jeśli książka wchodzi w skład jakiejś serii kilkutomowej, trzeba tu wpisać, która to część.
  • Autor – z listy rozwijanej wybierz rodzaj autora (w przypadku książki drukowanej będzie to najczęściej po prostu „Autor”).
    Osoba – w przypadku prostej książki będzie to po prostu „Osoba”. To, że masz firmę, nie znaczy, że jesteś instytucją 😉
    Nazwisko, imię lub nazwa instytucji
    + dodaj autora – kliknij, jeśli autorów jest więcej; jeśli książka była tłumaczona z języka obcego, musisz w tym miejscu wskazać również tłumacza: z dodanej listy „Autor” wybierz pozycję „Tłumacz”; podobnie postępuj w przypadku książek ilustrowanych – na liście „Autor” wybierz pozycję „Ilustrator”.
  • Przynależność – najczęściej „Produkt poza serią i kolekcją”; nic nie szkodzi, jeśli masz zamiar wydać jakąś serię – poszczególne tomy będą osobnymi bytami, dopóki nie zechcesz ich sprzedawać jako pakietu opakowanego np. tak:
seria Widźmin – kolekcja
Źródło: https://allegrolokalnie.pl/oferta/pakiet-wiedzmin-tom-18-zbior-opowiadan-saga
  • Okładka – jeśli już masz, to wstawiaj (wystarczy sam front), a jeśli jeszcze nie masz, możesz ją dołączyć później.
  • Wydanie – najczęściej będzie to po prostu „Wydanie”, ale pamiętaj, że jeśli z jakiegoś powodu zdecydujesz się znacząco zmienić wnętrze książki (np. dodasz ilustracje albo poprawisz istotny błąd fabularny/merytoryczny), to nowa wersja będzie musiała dostać nowy numer ISBN, a w tym miejscu będziesz musiał zaznaczyć odpowiedni rodzaj wydania np. „Wydanie poprawione” lub „Wydanie ilustrowane”.
    Numer – wpisujesz kolejny z kolei numer wydania danego tytułu.
  • Język publikacji – jeśli w jednej książce jest więcej języków, wystarczy w tym miejscu dodać odpowiednie informacje na ten temat, ale jeśli wydajesz jednocześnie osobną książkę w języku polskim i tę samą, ale jako osobny produkt w języku np. angielskim, to dla obu musisz wygenerować osobne numery ISBN.
  • Data wydania – pole obowiązkowe, więc nawet jeśli nie znasz daty premiery, musisz tu coś wpisać. Lepiej ustawić datę późniejszą niż wcześniejszą. Po premierze możesz zamienić datę na właściwą.

Gotowe! Kliknij w „Zgłoś wykorzystanie numeru”. Wyświetli się okienko, z którego będziesz mógł pobrać kod kreskowy i kod QR. Możesz kliknąć „Zakończ” i pobrać kody innym razem.

ramka z kodem kreskowym i kodem QR do pobrania z serwisu e-isbn

Na stronie głównej znajdziesz informacje, który numer jest przypisany do której książki (lub którego formatu).

widok panelu z numerami ISBN

Zawsze możesz wejść w wykorzystany numer, zmienić jakieś informacje (np. datę premiery), dodać brakujące elementy (np. okładkę), pobrać kod kreskowy i QR lub wyczyścić dane i ponownie wykorzystać numer, jeśli książka nie została wydana.

uzupełnianie brakujących pól w serwisie e-isbn

Uwaga!

Nie można 1 numeru wykorzystywać przy więcej niż 1 książce! Jeśli wydałeś książkę A, w całości sprzedałeś nakład, nie chcesz już jej drukować, ale planujesz wydać książkę B, to nie możesz przy numerze ISBN książki A wyczyścić danych i ponownie użyć tego numeru. Raz wykorzystany numer nie wraca do obiegu (chyba że książka nigdy nie została wydana).

numer isbn - ebooki

Jak przypisać numer ISBN e-bookom

Formaty elektroniczne również potrzebują numerów ISBN. W dodatku każdy z nich musi mieć swój osobisty numer, czyli osobny numer przypiszesz e-bookowi w formacie Mobi, kolejny e-bookowi w formacie Epub, jeszcze inny trafi się formatowi PDF no i oczywiście nie możesz zapomnieć o audiobooku, jeśli takowy będzie.

Przy 1 książce wykorzystasz więc nawet 5 numerów, dlatego czasami warto od razu wnioskować o 100 numerów ISBN.

  1. Po zalogowaniu się do serwisu kliknij w „Zapisz i przejdź dalej”.
widok serwisu e-isbn

2. Pola „Tytuł”, „Autor”, „Przynależność”, „Wydanie”, „Język” i „Data wydania” uzupełnij tak samo, jak w przypadku książki drukowanej. Jeśli już wcześniej przypisałeś numer ISBN do wersji drukowanej, możesz sobie ułatwić robotę i kliknąć w „pobierz opis z innego numeru ISBN”. Dzięki temu najważniejsze pola uzupełnią się automatycznie.

serwis e-isbn – pobierz opis z innego numeru isbn

3. W przypadku e-booków interesuje cię sekcja „Forma produktu”.

wprowadź zmiany w sekcji "Forma produktu"

4. Z pierwszej rozwijanej listy wybierz pozycję „publikacja elektroniczna online”.

Z pierwszej rozwijanej listy wybierz pozycję „publikacja elektroniczna online”.

5. Z drugiej listy wybierz „Publikacja elektroniczna online – szczegóły nieokreślone”.

Z drugiej listy wybierz „Publikacja elektroniczna online – szczegóły nieokreślone”.

6. Poniżej pojawi się dodatkowa opcja: „+ dodaj szczegóły formy”. Kliknij w to.

Kliknij w „+ dodaj szczegóły formy”.

7. Automatycznie doda się kolejna rozwijana lista. Wybierz z niej interesujący cię format (PDF, Mobi lub EPUB).

wybierz potrzebne formaty: PDF, mobi, epub

8. I gotowe! Możesz kliknąć w „Zgłoś wykorzystanie numeru”.

Pamiętaj, że jeśli masz e-booki w kilku formatach, to każdemu z nich musisz przypisać osobny numer ISBN. Postępuj zgodnie z powyższą instrukcją, ale w punkcie 7 wybierz kolejny potrzebny format.

Egzemplarze obowiązkowe a e-booki

Każdy wydawca w Polsce ma obowiązek przekazać wybranym bibliotekom tzw. egzemplarze obowiązkowe.

Więcej na ich temat przeczytasz w tym wpisie: https://anislowa.com.pl/numer-isbn-i-egzemplarze-obowiazkowe-czyli-o-czym-musi-pamietac-samowydawca/.

Jak jednak przekazać egzemplarze obowiązkowe e-booków? Wystarczy wejść w numer przypisany danemu e-bookowi i kliknąć „Przekaż e-booka do BN”.

Kliknij w „Przekaż e-booka do BN”.

Zostaniesz przekierowany na stronę Polony (biblioteki cyfrowej). Dalej postępuj zgodnie z instrukcjami na stronie.

numer isbn - audiobooki

Jak przypisać numer ISBN audiobookom

  1. Po zalogowaniu się do serwisu kliknij w „Zapisz i przejdź dalej”.
Po zalogowaniu się do serwisu kliknij w „Zapisz i przejdź dalej”.

2. Uzupełnij (ręcznie albo za pomocą funkcji „pobierz opis z innego numeru ISBN”) pola w środkowej i prawej kolumnie.

Uzupełnij pola w środkowej i prawej kolumnie.

3. W sekcji „Forma produktu” z pierwszej rozwijanej listy wybierz „publikacja elektroniczna online”, a z drugiej Publikacja elektroniczna online – szczegóły nieokreślone”. Kliknij w „+ dodaj szczegóły formy” i z trzeciej listy wybierz „Format MP3”.

W sekcji „Forma produktu” z pierwszej rozwijanej listy wybierz „publikacja elektroniczna online”, a z drugiej „Publikacja elektroniczna online – szczegóły nieokreślone”. Kliknij w „+ dodaj szczegóły formy” i z trzeciej listy wybierz „Format MP3”.

4. Zapisz zmiany.

Dlaczego nie wybieraćAudiobook” z pierwszej listy? Ponieważ wtedy w drugiej liście są do wyboru tylko archaiczne nośniki e-booków takie jak płyty czy nawet kaseta magnetofonowa. To nijak się ma do obecnego trendu, jakim jest słuchanie audiobooków w ramach subskrypcji różnych aplikacji (zakładam, że swojego audiobooka będziesz wrzucał właśnie na takie strony, a nie wysyłał na dyskietce pocztą tradycyjną 😉).

Co jeśli będziesz potrzebować nowych numerów?

Wtedy klikasz w nazwę swojego konta w prawym górnym rogu i wybierasz z listy „profil wydawcy”. Otworzy się strona, na której wystarczy kliknąć „Pobierz nową pulę”.

Kliknij w nazwę swojego konta w prawym górnym rogu i wybierz z listy „profil wydawcy”. Otworzy się strona, na której wystarczy kliknąć „Pobierz nową pulę”.

I już!

Tyle w przypadku prostej książki wystarczy. Jeśli twoja książka jest specyficzna i masz wątpliwości, czy powyższa instrukcja sprawdzi się w twoim przypadku, poproś o radę swojego redaktora/korektora/składacza, zadaj pytanie na jednej z licznych grup dla selfpublisherów na Facebooku lub skontaktuj się bezpośrednio z serwisem e-isbn.

Możesz też zostawić komentarz ze swoim pytaniem pod tym wpisem. Pomogę, jeśli będę umiała 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *