You are currently viewing Liczba znaków ze spacjami – gdzie ją znaleźć?

Liczba znaków ze spacjami – gdzie ją znaleźć?

Przed oczami mam scenę z Harry’ego Pottera (z książki), w której Ron pisze wypracowanie, a im dalej zapuszcza się w odmęty zadania domowego, tym… większe litery stawia, aby szybciej zapełnić wymaganą długość pergaminu. Hermiona z kolei pisze swoją pracę maczkiem, żeby zmieścić na papierze jak najwięcej informacji. W popkulturze nie znajdziesz lepszego przedstawienia zasadności korzystania z liczby znaków ze spacjami.

Czym jest liczba znaków ze spacjami

To nie liczba stron informuje o długości tekstu, ale właśnie znaki ze spacjami (w skrócie: zzs).

Zróbmy test. Skopiuj kawałek tego wpisu i wstaw go do dowolnego programu do edycji tekstu albo otwórz w nim jakiś swój tekst. Zaznacz całość i ustaw wielkość czcionki na 8 punktów. Zobacz, ile stron będzie miał cały dokument. Następnie znowu zaznacz całość i ustaw czcionce 20 punktów. Jest różnica?

Jak widzisz, liczba stron nie jest wiarygodną jednostką miary. Dlatego w świecie wydawniczym korzystamy z liczby znaków ze spacjami. To nic innego jak UDERZENIA w klawiaturę.

Dlaczego liczymy spacje

Odpowiedź jest prosta: spacje też czytamy! Przecież jednym z zagadnień ortografii polskiej jest pisownia łączna/rozłączna.

Niektórzy mają też fantazję, aby wcięcia akapitowe wstawiać kilkoma (lub kilkunastoma) spacjami, a puste strony – enterami. To wszystko trzeba podczas redakcji/korekty usunąć i wstawić za pomocą odpowiednich funkcji, bo inaczej przysporzymy dodatkowej pracy osobie, która będzie tekst ogarniać pod kątem graficznym. Jeśli nie wyczyścimy pliku z takich smaczków, efekt może być tragiczny – na wydruku będą widoczne nierówne odstępy, a tekst może się niekontrolowanie przesunąć.

PS Każdy kolejny enter użyty do wstawienia pustej strony to dodatkowy znak, który wlicza się w cenę końcową. Chcesz zaoszczędzić? Nie wstawiaj spacji i enetrów jakby jutra nie było 😉

Istnieją też zapisy, w których postawienie spacji zależy od kontekstu (np. nazwisko podwójne zapiszemy bez spacji po obu stronach myślnika: Kowalska-Nowak, ale myślnik, po którym podajemy definicję już tych spacji potrzebuje: Znaki ze spacjami – jednostka miary…).

No dobra, przykład trochę naciągany, ale w tym miejscu chcę Cię zachęcić do przeczytania mojego poprzedniego wpisu o błędach, których nauczyli nas w szkole. Tam się dowiesz, czemu myślnik w podwójnym nazwisku i myślnik w definicji to tak naprawdę dwa różne znaki 😉

Jak obliczyć długość tekstu

Kiedy korektor lub redaktor poprosi Cię o podanie liczby znaków ze spacjami, nie wpadaj w panikę. Nie musisz tego liczyć ręcznie 😉 W programach do edycji tekstu istnieją funkcje, które umożliwiają poznanie informacji o liczbie zzs. Poniżej znajdziesz instrukcje dotyczące czterech najpopularniejszych edytorów tekstu: Microsoft Word, Dokumentów Google, Pages i LibreOffice.

Liczba znaków ze spacjami  – Word

1. Uruchom program i upewnij się, że żadna część tekstu nie jest zaznaczona (wtedy program udzieli informacji tylko o podświetlonym wątku).

2. W zakładkach na górze programu wejdź w „Recenzja”.

3. Kliknij w „Statystyka wyrazów” po lewej stronie.

4. Wyświetli się okienko z różnymi informacjami. Nas interesuje oczywiście liczba znaków ze spacjami.

Liczba znaków ze spacjami – Dokumenty Google

1. Uruchom program i upewnij się, że żadna część tekstu nie jest zaznaczona (wtedy program udzieli informacji tylko o podświetlonym wątku).

2. Przejdź do zakładki „Narzędzia”.

3. Wybierz opcję „Liczba słów”.

4. Wyświetli się okienko z różnymi informacjami. Nas interesuje liczba stojąca przy słowie „Znaki”.

Liczba znaków ze spacjami – Pages

1. Uruchom program i upewnij się, że żadna część tekstu nie jest zaznaczona (wtedy program udzieli informacji tylko o podświetlonym wątku).

2. Wejdź w zakładkę „Widok” i kliknij „Pokaż liczbę wyrazów”.

3. Na dole strony powinna się pojawić ramka, która na bieżąco będzie pokazywać aktualne statystyki.

4. Po kliknięciu na ramkę rozwinie się lista z innymi informacjami, w tym z interesującą nas liczbą znaków ze spacjami.

Za pomoc w przygotowaniu fragmentu o Pages dziękuję mojemu koledze ze studiów – Wojtkowi 🙂

Liczba znaków ze spacjami – LibreOffice

1. Uruchom program.

2. Wejdź w zakładkę „Narzędzia”.

3. Kliknij „Licznik słów”.

4. Wyświetli się ramka, w której znajdziesz informacje na temat liczby znaków ze spacjami (nas interesuje liczba w całym dokumencie, nie w zaznaczeniu).

Źródło: https://www.wiedzanaplus.pl/programy/56-libreoffice/312-jak-policzyc-znaki-libreoffice-writer-kurs.html

Przeliczanie tekstu na inne jednostki

Liczba znaków ze spacjami to jeszcze nie wszystko. Stawki za redakcję, korektę i skład różnią się w zależności od typu tekstu, jego długości i sposobu pracy osoby wykonującej usługę. Istnieją dwa sposoby wyceny.

Arkusz wydawniczy

Tak jak centymetry mają swój metr, a gramy mają swój kilogram, tak znaki ze spacjami mają arkusz wydawniczy.

W przeliczeniu 1 arkusz wydawniczy to 40 000 zzs.

Jeśli więc twoja książka liczy 150 000 zzs, to ma 3,75 arkusza. Na podstawie arkusza wydawniczego rozlicza się długie teksty (najczęściej powyżej 5 arkuszy). Wtedy wykonawca usługi rozlicza się według stawki za 1 arkusz wydawniczy.

Strona znormalizowana

Strona znormalizowana jest inną, nieco mniejszą jednostką miary. Używa się jej do krótkich tekstów (najczęściej poniżej 5 arkuszy). W przeliczeniu 1 strona znormalizowana to 1800 zzs. Jeśli więc twój tekst liczy 150 000 zzs, to składa się z 83,3 strony znormalizowanej.

Szukasz redaktora, korektorka lub składacza? Koniecznie napisz do mnie i dowiedz się, jak będzie wyglądać praca przy wydawaniu Twojej książki (w wiadomości podaj oczywiście liczbę znaków ze spacjami ;)). 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Awatar Jerzy Biedroński

    Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!

  2. Awatar Klocki Do Zabawy Z "Go To The Shop"

    Ten blog jest po prostu niesamowity – jego różnorodność, głębia treści i profesjonalne podejście do każdego tematu sprawiają, że nie tylko uczę się nowych rzeczy, ale także czuję się częścią społeczności, która stara się wspólnie rozwijać i dzielić się wiedzą oraz doświadczeniem, co jest dla mnie niezwykle inspirujące i motywujące!

  3. Awatar RSS News

    Świetny artykuł, dzięki za info. Temat ciekawy i świetnie pozwalający rozwijać wyobraźnie.