I dlaczego to nie są tylko literówki przecinki…
Przed Tobą wydanie książki lub e-booka, ale boisz się oddać tekst do redakcji? Wielu autorów się tego boi! W końcu nie po to napisali coś tak, jak napisali, żeby ktoś inny im po tym kreślił i coś zmieniał. Tylko że czasami te zmiany są baaardzo potrzebne, ale na pewno nie są wprowadzane złośliwie czy z sadystycznej chęci wytknięcia błędów.
Niektórzy z kolei nie widzą potrzeby robienia redakcji. No bo przecież wszyscy rozumieją, co tam jest napisane… To, że autor wie, o co mu chodziło, nie znaczy, że czytelnik też będzie wiedział. Trzeba więc zadbać o to, żeby w komunikacji autor–odbiorca nie było żadnych niedomówień czy dwuznaczności.
I od tego właśnie jestem ja! Redaktorka i korektorka 🙂
Poznaj 5 obszarów, o które dba redaktor językowy. A jeśli już to wiesz albo Twój tekst jest właśnie redagowany, przeczytaj wpis o tym, jak przebiega współpraca z redaktorem.
1. Formatowanie tekstu
Na samym początku pod młotek idą niepotrzebne entery, niepoprawne miękkie entery i nadprogramowe spacje. Dzięki temu tekst nie będzie uparcie układał się po swojemu, kiedy pójdzie do składu. Dodatkowo podczas redakcji, jeśli tylko jest to możliwe, redaktor powinien nadać poszczególnym akapitom style. Z ich pomocą można łatwiej i szybciej wprowadzić zmiany w tekście (np. zmienić wielkość czcionki). Style są pomocne szczególnie składaczom.
2. Redakcja językowa
Skoro nie tylko literówki i przecinki, to co jeszcze? Redakcja (i korekta) językowa obejmuje: interpunkcję wszelaką, ortografię, składnię, zapis małymi/dużymi literami, pisownię łączną/rozłączną, odmianę nazw własnych, powtórzenia, kalki i maniery językowe… Trochę tego jest. Przecinki ratują życie, więc lepiej nie ryzykować (porównaj zdania: „Jedzmy dzieci!” i „Jedzmy, dzieci!”).
3. Ujednolicenie zapisu
Wiele rzeczy można zapisać na różne sposoby. Dlatego podczas redakcji ważne jest konsekwentne stosowanie się do zasad. Redaktor zadba o jednolity zapis dialogów, nazw własnych, liczebników, bibliografii i przypisów. W przypadku powieści trzeba dodatkowo zwrócić uwagę na czas narracji i styl. Po składzie z kolei korektor sprawdzi, czy rozdziały mają jednolitą strukturę.
4. Weryfikacja treści
Co prawda nie jest to redakcja merytoryczna, ale nie zmienia to faktu, że często historia wyszukiwania w komputerze redaktora jest co najmniej dziwna. W swojej pracy przyjęłam zasadę: „sprawdzam każde słowo, którego definicji nie potrafię przytoczyć, lub takie, które nie przywodzi mi na myśl konkretnej rzeczy”. Z perspektywy redakcji językowej najważniejszy jest zapis danego słowa zgodny z zasadami języka polskiego. Jeśli dodatkowo znajdę nieścisłość merytoryczną, sygnalizuję to autorowi, by mógł zweryfikować poprawność informacji.
5. Logika wywodu
Każdy tekst ma inną strukturę, dlatego „logika” będzie różnie rozumiana w zależności od budowy i charakteru publikacji. W przypadku powieści mówimy o ciągu przyczynowo-skutkowym i motywacji bohaterów. Poradniki muszą być zbudowane tak, aby kolejne informacje wynikały z poprzednich, były swoim uzupełnieniem i nie wprowadzały zamieszania utrudniającego efektywną naukę. W publikacjach naukowych również należy zadbać o odpowiednią kolejność podawanych informacji. Chyba nie muszę tłumaczyć, jak ważny jest ciąg przyczynowo-skutkowy w przepisach kulinarnych? :)
Jeśli redakcja Cię nie przeraziła i chcesz sprawić, aby Twój tekst stał się lepszą wersją siebie, napisz do mnie!
Dodaj komentarz